Недавно смо имали привилегију да нашу школу посете ученици и наставници Mittelschule Singienergasse из Беча, са којима смо се дружили 3 дана. То је било незаборавно искуство које је обогатило наше животе на много начина. Кроз игре, активности и незаборавно дружење успоставили смо чврста пријатељства са аустријским ученицима узраста  12, 13 и 14 година. Било је ученика из различитих делова света: Аустрије, Босне и Херцеговине, Турске, Египта, Филипина… Научили смо их о нашој култури, традицији и начину живота и сазнали о њиховој. То је била јединствена прилика да премостимо границе и изградимо разумевање једни за друге. Првог дана посете по традиционалном обичају, послужили смо их домаћом погачом коју је припремила колегиница Маријана зачинивши је посебним украсима и љубављу топле добродошлице српског народа.  Уз изражајно казивање стихова  имали су прилику да уживају у тананим звуцима харфе које је изводила ученица петог разреда. Игре и песме из Србије показали су ученици који похађају фолклорну секцију. Организовали смо и посету часовима као и активно учешће ученика у наставном процесу. Деца  бечке школе су показала заинтересованост и знање о прошлости и развоју Републике Србије. Говорили су о српској историји у првом и другом свестском рату као и о својим промишљањима како би се данас живело да су све државе из окружења, а некада републике једне државе, остале уједињење у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији. Познат им је и тадашњи председник  Јосип Броз Тито. Поводом обележавања Међународног дана породице, 15. маја наши гости су имали прилику да се опробају и у спортским вештинама. ,,Игре без граница“ су омогућиле да се ученици и наставници још боље упознају, док је колегиница Слађа водила програм уз помоћ осталих колега. Директорка Mittelschule Singienergasse из Беча , Михаела Савановић, која је рођена у Београду, а од своје 7. године живи у Бечу и ради, веома успешно руководи овом школом годинама у назад. Њена посебност је што је у школи окупила тим настваника различитих националности који удружено учествују у образовно – васпитном раду, уважавајући и поштујући различитости. На тај начин је приближила и ученицима и колективу да различитости које поседујемо можемо употребити за најбољи развој ученика и обогатити њихово учење. Колеге из Србије, Хрватске, Турске, Аустрије, Пољске помажу ученицима да развију толеранцију и разумевање за друге што су важне вештине за живот у мултикултуралном друштву. Александра и Данијел, наставници који раде у аустријској школи и који су допутовали са уеницима, су исказали своје велико задовољство стеченим искуством, захвалност за гостољубивост и пружену добродошлицу од свих који су учествовали у организацији. За време боравка наших гостију из Аустрије посетили смо и Аустријску амбасаду. Упознавање и дружење школа је почело уз подршку ове установе када је иницирала сарадњу наших школа.  Директор Аустријског културног форума, Амадеус Фалтајнер и госпођа Мира Комадина су нас угостили и представили најважније догађаје из области уметности, културе и науке које организују у Београду. Последњег дана ученике смо одвели до фудбалског стадиона Црвена звезда који су обишли, посетили трофејну салу као и унутрашњост стадиона, осетили дух спорта и многих успешних фудбалских легенди овог клуба. Огромну подршку и сарадњу смо имали од родитеља ученика наше школе који су припремали специјалитете домаће кухиње за сву децу. Припремили су и поклоне за децу   за успомену и сећање на посету Београду и Србији. Као продукт заједничког рада и дружења настале су дивне разгледнице које су израдили тимски ученици обе школе.

На растанку смо им уручили поклоне које су израдили ученици и наставници наше школе, као и родитељи ученика: миришљаве сапунчиће настале на часу хемије под будним оком наставнице Вање, насликан храм Светог Саве ауторке ученице седмог разреда Уне Тасић, предивне пакетиће пуне слаткиша у аранжаману учитељице Марине и пакетиће које су припремили родитељи ученика наше школе.

Дружење ученика наше школе и ученика школе из  Беча је било од изузетне користи не само за ученике и школу, већ и за ширу заједницу. Размена начина рада у два образовна система и наставницима и ученицима је отворила нове видике за обогаћивање свог рада, шири разумевање света и помаже да постану отворенији и толерантнији људи. Кроз дружење, ученици су стекли нова познанаства и пријатељства са вршњацима из друге земље што може довести до бољег разумевања као и до јачања веза између две земље. Ученици могу да уче једни од других о својим културама, историји, језику.Ученици су били у прилици да вежбају своје језичке вештине у стварном контексту што доводи до јачања сампоуздања у комуникацији. Дружење може бити прилика за ученике да развију своје међуљудске вештине, емпатију и самосвест. Задовољство и успешност ове посете је било обострано. Надамо се и верујемо да ћемо наставити са оваквом праксом учења и дружења јер за науку и пријатељство не постоје границе. Свет без граница у Орешковићу – ТВ Прва Поздрав Беч Београд